neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Phallogaster saccatus
autor: Vojtech Pšenka
pozvanka

Atlas plazov ( hady, jaštery a korytnačky )
Spracoval: Viliam Ridzoň a Andrej Alena ml.
prehľad NVD
vedecké radenieslovenské radenielen druhy s fotkouvšetky druhy
[A] - B - C - D - E - G - H - I - L - M - N - O - P - R - T - V - Z

 FOTOGRAFICKÝ URČOVACÍ KĽÚČ (zobrazí prehľad čeľadí)
Anguis fragilis Linnaeus, 1758;

slepúch lámavý

  

Systém: Animalia - Chordata - Vertebrata - Reptilia
Rad: Squamata
Čeľaď: Anguidae (slepúchovité)
Rod: Anguis

- slepýš křehký (CZ) - Slow-worm (GB) - Blindschleiche (D)Popis: V dospelosti približne 50 centimetrový živočích je niekedy laickou verejnosťou mylne zaraďovaný medzi hady. Nohy mu úplne zakrpateli a preto sa pohybuje ako had. Telo má celé pokryté šupinami. Je tuhé, lesklé a sklovité, zároveň však aj ohybné. V ústach má drobné dozadu zahnuté zúbky na uchopenie koristi , jazyk na konci rozšírený s vyseknutým V . Sfarbený býva do sivohneda, sivomodra alebo červenohneda. Aj na Slovensku (napr.Muránska planina, Slovenská kras) sa vyskytuje poddruh Anguis fragilis colchicus (colchica).

Výskyt a rozšírenie: Väčšinou sa s ním stretneme v nížinách a stredných polohách okolo 500 m n.m., ale bol zaznamenaný až do výšky okolo 1000 m n.m. S obľubou vyhľadáva listnaté najmä bukové lesy, kde nachádza ideálny úkryt v lístí, pod kmeňmi či v hustých krovinách. Geograficky sa vyskytuje prakticky v celej Európe .

Vývoj : Chladné obdobie prečkáva väčšinou v dierach v zemi, a to často v skupinách (až 20 jedincov). Vytráca sa  v októbri a vylieza na prelome marca a apríla. Čoskoro potom nastáva obdobie párenia. Oplodnenie prebieha kloakálnym spôsobom. Slepúch je vajcoživorodým druhom, vajíčka sa vyvíjajú vo vajcovode a po 8 - 12 týždňoch pri vypustení cez kloaku praskne ich jemný obal. Mláďatá vo veľkosti okolo 10 cm sú bledohnedé s tmavým pásikom na chrbte. Ich počet závisí od veku samičky, môže ich byť aj viac ako 20. Základom potravy sú slimáky, dážďovky, motýle a iné drobné bezstavovce.

Upozornenie: Slepúch "púšťa chvost" preto sa neodporúča ho chytať a už vôbec nie za chvostovú časť. Taktiež je dobré všímať si hlavne lesné asfaltové cesty pri jazde autom, spolu s pomalšími žabami je častou obeťou.

spracoval : Andrej Alena

TOP FOTOGRAFIE (charakteristika druhu)


Peter Salenka


Andrej Alena


Zdeněk Hromádko


Andrej Alena


Zmapovaný výskyt druhu - Slovenská republika
Legenda:

Kliknutím na konkrétny záznam (bodku), si zobrazíte podrobnosti o zmapovanom údaji. Prístup k údajom chránených druhov riešia administrátori.

- záznam má exsikát
- záznam bez exsikátu
(23 záznamov)
Štát: Slovenská republika
Celok: Štiavnické vrchy
Najbližšia obec: Vyhne
Biotop: les
Dátum nálezu: 23. 04. 2007
Nálezca: Peter Salenka
Určovateľ: Peter Salenka
Mapovací štvorec: 34122
Fotografia:
[zatvoriť]


Všetky fotografie druhu 1 [2] [3] [4] [5] [6] ďaľšiaJán ZábojníkGabriel GabrišGabriel GabrišGabriel GabrišPeter BlatnickýPeter BlatnickýPeter BlatnickýAndrej AlenaJaroslav StaňoJaroslav Staňo

RE: [1]Patrik Sirný

RE: [1]Milos VillarisEliška Hromádková

RE: [1]Peter Mikloši

RE: [1]Andrej Alena

RE: [1]


Všetky fotografie druhu 1 [2] [3] [4] [5] [6] ďaľšia
Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.