neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Myopa picta
autor: Laco Tábi




prehľad všetkých fotografií










Tapesia lividofusca (tapézia / plstnatka černožlutá)
Systém: Fungi - Ascomycota - Leotiomycetes - Leotiomycetidae
Rad: Helotiales
Čeľaď: Incertae sedis
Rod: Tapesia
Photo ID: 12420 z galérie Marec 2008
Autor:

Ján Červenka   
Lokalita: Modra-Piesok (Malé Karpaty), na spadnutom konári buka, 520 m n. m.,
Dátum: n/a


0x


Vaše komentáre a názory k fotografii:
 
04. 04. 2008 - 05:09:30
Nový druh do atlasu.
04. 04. 2008 - 11:52:49
zdravím,
správny názov je Mollisia lividofusca, Tapesia je iba synonymum.
04. 04. 2008 - 13:21:07
Podľa akej literatúry? Pozeral som do Index Fungorum, čo je zoznam, podľa ktorého sa tu riadime a tam je Tapesia lividofusca uvedená ako v súčasnosti viac akcektovaný názov so synonymom Mollisia lividofusca. Samozrejme, že som to určil mikroskopicky podľa kľúča na rod Mollisia, ale vzhľadom na horeuvedené skutočnosti som sa rozhodol vytvoriť v atlase položku Tapesia lividofusca.
04. 04. 2008 - 14:16:15
Podľa tohoto najnovšieho zoznamu nižších a vyšších rastlín Slovenska
link: http://ibot.sav.sk/checklist/ind...
je v súčasnosti platné vedecké označenie Mollisia lividofusca.
04. 04. 2008 - 15:11:39
Ja ten checklist veľmi dobre poznám a vedel som o ňom, ešte keď sa pripravoval v 90. rokoch, ale časť o hubách považujem v súčasnosti za neaktuálnu, preto sa podľa neho už neriadim. Okrem toho obsahuje veľa chýb a niektoré druhy dvojmo, napríklad Phylloporus rodoxanthus/ P. pelletieri (vieme, že v celej Európe rastie len jeden druh) a iné. Aktuálnejší zoznam, uznávaný po celom svete a nadradený nášmu zoznamu, je Index Fungorum, ktorý je stále aktualizovaný (a teda je každým dňom aktuálnejší oproti nášmu zoznamu) a ďalšie podobné zoznamy.
04. 04. 2008 - 19:55:51
No ja si myslím, pokiaľ sa nemýlim, že na Slovensku platí slovenské botanické názvoslovie. To ktoré je v súčasnosti platné je v súlade s tým ktoré je prezentované na tejto stránke. O chybách v ňom so zatiaľ nič nepočul, možné to samozrejme je. V súlade s týmto názvoslovím sa však vyučuje a riadi na väčšine univerzít na Slovensku.
04. 04. 2008 - 21:19:10
Presne tak, na Slovensku platí slovenské botanické názvoslovie a v tomto je slovenský zoznam rastlín veľmi dobrou pomôckou, lebo mnohé huby majú názvov viac ako je potrebné a bolo by treba to zjednotiť. No je treba rozlišovať slovenské botanické názvoslovie a vedecké názvoslovie. Tie na seba nie sú nijako viazané, takže slovenský názov môže prislúchať viacerým latinským názvom a naopak. Keď sú v nejakom zahraničnom čase opublikované výsledky, na základe ktorých sa od základu mení systém, nemožno to celé vnímať so zažmúrenými očami, akoby sa nič nestalo a držať sa národného zoznamu, ktorý už nemusí byť aktuálny. Napríklad rod Coprinus bol na základe výsledkov molekulárnych výskumov rozdelený na štyri samostatné, mykológmi akceptované rody až po vydaní slovenského zoznamu rastlín, zrušila sa tam jedna čeľaď, druhy boli preradené do dvoch už existujúcich čeľadí. To znamená, že informácie v našom zozname už nie sú aktuálne a preto nemám dôvod sa ich držať, aj keď názov hnojník v bežnej reči stále používam pre zástupcov všetkých novoutvorených rodov - Coprinus, Coprinellus, Coprinopsis a Parasola. Systém vyšších rastlín sa tiež mení a nezaostáva, v dôsledku čoho sa teraz menia osnovy z botaniky na PriF UK. Literatúra na určovanie je stále tá istá - Kľúč na určovanie vyšších rastlín I, II, ale veda napreduje, aktuálne informácie sa menia na neaktuálne a s tým sa nedá nič robiť.
04. 04. 2008 - 21:45:02
V poriadku, to všetko mi je jasné, ibaže pokiaľ je mi známe tak Index Fungorum pracuje na princípe otvorenej databázy, ktorú môže upravovať ktokoľvek.....
Preto sa ja radšej držím na Slovensku vytvoreného Zoznamu nižších a vyšších rastlín Slovenska.



© Na fotografiu sa vzťahuje autorský zákon! Použitie, rozmnožovanie
alebo pozmeňovanie fotografie bez predošlého súhlasu autora je trestné!


Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.