neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  


zobraziť všetky fotografie týždňa
Anthaxia hungarica
autor: Laco Tábi


WWW.PRE-NAKUPOVANIE.SK - Najbližšie predajne. Otváracie hodiny a kontaktné informácie vašich obľúbených predajní, obchodov alebo prevádzok. Vyhľadávanie na mape. Zoznam firiem. Mestá Slovenska.

Atlas húb ( abecedný zoznam druhov )
Na tejto podstránke nájdete "Zoznam chránených druhov húb".

ZOZNAM POUŽITEJ LITERATÚRY
prehľad NVD
vedecké radenieslovenské radenielen druhy s fotkouvšetky druhy
A - B - [C] - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Z

 FOTOGRAFICKÝ URČOVACÍ KĽÚČ (zobrazí prehľad čeľadí)
Cordyceps entomorrhiza (Dicks.) Fr.
žezlovka / housenice střevlíková

  

Systém: Fungi, Ascomycota, Sordariomycetes, Hypocreomycetidae
Rad: Hypocreales
Čeľaď: Cordycipitaceae (žezlovkovité - paličkovicovité)
Rod: Cordyceps

Syn.: Ophiocordyceps entomorrhiza (Dicks.) G.H. Sung, J.M. Sung, Hywel-Jones & Spatafora, in Sung, Hywel-Jones, Sung, Luangsa-ard, Shrestha & Spatafora

Tento druh žezlovky bol u nás po prvý raz objavený až v roku 2002 na území Bratislavy. Odvtedy bolo na Slovensku  zaznamenaných niekoľko ďalších nálezov. Stróma je v spodnej časti tmavá, v hornej časti oveľa svetlejšia, valcovitá, často nepravidelne pokrútená, zakončená  ružovofialovou hlavičkou s peritéciami. Cordyceps entomorrhiza nezriedka vytvára anamorfy.

Žezlovky (Cordyceps) patria medzi vreckaté huby (askomycéty). Vrecká s výtrusmi sú umiestnené v plodničkách - peritéciách, ktoré sa nachádzajú v hornej časti nosiča - strómy, ktorá môže mať rôzny tvar v závislosti od druhu. Plodná - fertilná časť strómy môže mať vlacovitý alebo kyjakovitý tvar, niekedy býva v hornej časti hlavičkato zakončená. Výtrusy žezloviek sú vláknité až vretenovité, s mnohými priehradkami. V mieste priehradok sa lámu na jednotlivé segmenty. Tieto často nenápadné a prehliadané huby rastú na podzemných hubách - srnkách (Elaphomyces), ale tiež na článkonožcoch (Arthropoda). Na podzemných hubách možno nájsť okrem žezlovky srnkovej - Cordyceps ophioglossoides aj druhy s hlavičkatou strómou - ž. hlavičkatú - C. capitata, ž. Rouxovu - C. rouxii a druh C. longisegmentis, vyznačujúci sa relatívne dlhými segmentami po rozpadnutí sa výtrusov. Článkonožce a často i larvy rôznych druhov hmyzu sú zasa vhodným substrátom pre ďalšiu skupinu žezloviek. Na larvách motýľov rastie druh so žiarivo oranžovou strómou, žezlovka hmyzová - Cordyceps militaris, ale aj C. gracilis či C. bifusispora. Na niektorých druhoch chrobákov sa vyskytujú druhy C. memorabilis, vyobrazený druh C. entomorrhiza a mnohé ďalšie. C. myrmecophila je zasa druh žezlovky rastúci z tiel mravcov.

Ján Červenka

TOP FOTOGRAFIE (charakteristika druhu)


Milan Novotný


Milan Novotný


Jaroslav Malý


Oldřich Roučka


Oldřich Roučka


Zmapovaný výskyt druhu - Slovenská republika
Legenda:

Kliknutím na konkrétny záznam (bodku), si zobrazíte podrobnosti o zmapovanom údaji. Prístup k údajom chránených druhov riešia administrátori.

- záznam má exsikát
- záznam bez exsikátu
(0 záznamov)


Všetky fotografie druhu 1Miro Švidroň

RE: [13]Miro Švidroň

RE: [18]Miro Švidroň

RE: [10]Miro Švidroň

RE: [8]Miro Švidroň

RE: [8]Miro Švidroň

RE: [2]


Všetky fotografie druhu 1
Copyright © 2004-2019 FotoNet, všetky práva vyhradené. Optimalizované pre Mozilla Firefox.