neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Fratercula arctica
autor: Michal Richter
Atlas húb ( abecedný zoznam druhov )
Na tejto podstránke nájdete "Zoznam chránených druhov húb".

ZOZNAM POUŽITEJ LITERATÚRY
prehľad NVD
vedecké radenieslovenské radenielen druhy s fotkouvšetky druhy
[A] - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Z

 FOTOGRAFICKÝ URČOVACÍ KĽÚČ (zobrazí prehľad čeľadí)
Ophiocordyceps sphecocephala (Klotzsch ex Berk.) G.H. Sung, J.M. Sung, Hywel-Jones & Spatafora
žezlovka osia / housenice vosová

  

Systém: Fungi - Ascomycota - Sordariomycetes - Hypocreomycetidae
Rad: Hypocreales
Čeľaď: Ophiocordycipitaceae (žezlovkovité - paličkovicovité)
Rod: Ophiocordyceps

Syn.: Ceratonema crabronis Pers.; Cordyceps sphecocephala (Klotzsch ex Berk.) Berk. & M.A. Curtis; "Cordyceps sphecocephala f. sphecocephala (Klotzsch ex Berk.) Berk. & M.A. Curtis; Hirsutella sphecophila (Ditmar) Van Vooren; Hymenostilbe sphecophila (Ditmar) Petch; Isaria sphecophila Ditmar; Sphaeria sphecocephala Klotzsch ex Berk.; Torrubia sphecocephala (Klotzsch ex Berk.) Tul. & C. Tul.

Špecifickým substrátom žezlovky osej - Cordyceps sphecocephala sú mŕtve blanokrídlovce (Hymenoptera), predovšetkým osy a sršne. Táto žezlovka často vyrastá vo forme anamorfy, ktorá neobsahuje peritéciá. Vzácnejšie ju možno nájsť ako klasickú hlavičkatú strómu.

Žezlovky (Cordyceps) patria medzi vreckaté huby (askomycéty). Vrecká s výtrusmi sú umiestnené v plodničkách - peritéciách, ktoré sa nachádzajú v hornej časti nosiča - strómy, ktorá môže mať rôzny tvar v závislosti od druhu. Plodná - fertilná časť strómy môže mať vlacovitý alebo kyjakovitý tvar, niekedy býva v hornej časti hlavičkato zakončená. Výtrusy žezloviek sú vláknité až vretenovité, s mnohými priehradkami. V mieste priehradok sa lámu na jednotlivé segmenty. Tieto často nenápadné a prehliadané huby rastú na podzemných hubách - srnkách (Elaphomyces), ale tiež na článkonožcoch (Arthropoda). Na podzemných hubách možno nájsť okrem vyobrazenej žezlovky srnkovej - Cordyceps ophioglossoides aj druhy s hlavičkatou strómou - ž. hlavičkatú - C. capitata, ž. Rouxovu - C. rouxii a druh C. longisegmentis, vyznačujúci sa relatívne dlhými segmentami po rozpadnutí sa výtrusov. Článkonožce a často i larvy rôznych druhov hmyzu sú zasa vhodným substrátom pre ďalšiu skupinu žezloviek. Na larvách motýľov rastie druh so žiarivo oranžovou strómou, žezlovka hmyzová - Cordyceps militaris, ale aj C. gracilis či C. bifusispora. Na niektorých druhoch chrobákov sa vyskytujú druhy C. memorabilis, C. entomorrhiza a mnohé ďalšie. C. myrmecophila je zasa druh žezlovky rastúci z tiel mravcov.

Ján Červenka

TOP FOTOGRAFIE (charakteristika druhu)


Radoslav Fecko


Miro Švidroň


Miro Švidroň


Zmapovaný výskyt druhu - Slovenská republika
Legenda:

Kliknutím na konkrétny záznam (bodku), si zobrazíte podrobnosti o zmapovanom údaji. Prístup k údajom chránených druhov riešia administrátori.

- záznam má exsikát
- záznam bez exsikátu
(1 záznam)


Všetky fotografie druhu 1Vojtech Pšenka

RE: [17]Laco Tábi

RE: [14]


Všetky fotografie druhu 1
Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.